PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Szmaragdowa kraina" – finisaż

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

szmaragdowa krainaW Muzeum Zagłębia w Będzinie dobiega końca wystawa malarstwa i pasteli Katarzyny Kani. Finisaż wystawy "Szmaragdowa kraina" odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

Jak na razie będzie to ostatnia okazja zobaczenia w Będzinie prac artystki, która poprzez swoją twórczość pragnie przekazać piękno świata wyobraźni, magii, duchowości i marzeń o wiecznym życiu. Kania tworzy w różnych technikach – czerpie inspiracje z mitologii, baśni, podań i świata fantastyki.

Czytaj więcej...

Szpital Śląski w akwarelach

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

Szpital Slaski w Cieszynie 3W bieżącym miesiącu w Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto... wystawę, której motywem przewodnim stała się cieszyńska placówka medyczna. W swojej 125-letniej historii Szpital i jego zabytkowe obiekty były wielokrotnie fotografowane, ale po raz pierwszy przedstawione zostały w formie akwareli.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Zmiennej. Jest to inicjatywa szpitala, który co miesiąc zaprasza do prezentacji swoich prac artystów z terenu Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej prezentowane były już m.in. wystawy obrazów Jana Gluzy, zdjęcia Sebastiana Bastko Żebrowskiego, płaskorzeźby Grzegorza Niedoby, a także prace rysunkowe dzieci wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Czytaj więcej...

Białe kłamstwo

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

biae kamtwoOd 25 listopada do 5 stycznia przyszłego roku w bytomskim Centrum Sztuki Wystawienniczej Kronika czynna będzie wystawa "Białe kłamstwo".

Tytułowe sformułowanie "białe kłamstwo" można wytłumaczyć jako świadome mówienie "nieprawdy" (będącej w niezgodzie z własnym przekonaniem) bez podania intencji okłamywanemu, mające okłamywanego wprowadzić w błąd, ale nie wyrządzić mu krzywdy ani mu zaszkodzić, lecz często nawet pomóc (w przekonaniu kłamiącego). To kłamstwo, które mówimy innym ludziom, żeby poczuli się lepiej. To drobne, niewinne oszustwa, półprawdy, które nie mają na celu przyniesienia szkody drugiej osobie, ale czy "ubierane" w czyste kolory uwolnią nas od wyrzutów sumienia? Kłamstwo kojarzy się jednoznacznie źle. Nikt nie chce być okłamywany, nikt nie chce kłamać. Tylko czy to, że nie chcemy być oszukiwani oznacza, że rzeczywiście chcemy słyszeć prawdę? Z czym wiąże się mówienie prawdy i tylko prawdy? Z jakimi kosztami - emocjonalnymi, społecznymi, wizerunkowymi, moralnymi? Pewien średniowieczny rabin Raszi uważał, że istnieje coś takiego jak nadmiar uczciwości, a całkowita szczerość zagraża mirowi domowemu. Białe kłamstwa – przemilczenia, niedomówienia, są dowodem na to, że pewien poziom nieuczciwości w społeczeństwie jest potrzebny.

Czytaj więcej...

OFFO 2017

 • Dodano:
 • Autor: Barbara Englender
 • Kategoria: Wystawy
zaproszenie-listopad 2017Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 10 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy fotografii "OFFO" w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO.

Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00 do 01 grudnia 2017.

Autorzy wystawy w kolejności alfabetycznej:
 • Tomasz Chowaniec;
 • Michalina Hendrys;
 • Marzena Kolarz;
 • Tomasz Kowalczyk.


Czym tak właściwie jest OFFO?

Czytaj więcej...

Usłysz muzykę...

 • Dodano:
 • Autor: AB
 • Kategoria: Wystawy

Agora Bytom Korn Przemyslaw KokotPrzemysław Kokot – 34-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej – robił zdjęcia gwiazdom, między innymi Stingowi, Metallice czy Lenny'emu Kravitzowi. Jego prace zachwycają nie tylko fanów, ale również muzyków, których fotografuje. W listopadzie można je oglądać w bytomskiej Galerii na Poziomie.

Przemysław Kokot na co dzień zajmuje się logistyką, ale po godzinach pracy jego pasją staje się fotografia koncertowa.

- To zawsze muzyka była dla mnie najważniejsza – mówi Przemysław Kokot. - Słuchałem kaset i płyt kompaktowych, grałem na gitarze i klawiszach, w końcu zacząłem jeździć na koncerty. Za każdym razem towarzyszył mi aparat. Poczułem, że robienie zdjęć zbliża mnie do muzyki. Na koncertach nie ma czasu na ustawki i pozory. Każda chwila ma znaczenie i nie można jej powtórzyć. To najbardziej prawdziwy gatunek fotografii – stwierdza.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.