PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sztuka dla lepszego życia

Tychy sztukadlalepszegozyciaRealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach projekt Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia zbliża się ku końcowi. 21 listopada 2017 odbędzie się podsumowująca działanie debata z udziałem kuratorów i twórców. Wcześniej, tego samego dnia, nastąpi odsłonięcie kolejnej z przygotowanych w mieście prac – tym razem będzie to pomnik autorstwa Łukasza Surowca. Twórca, nawiązując do rzeźby znajdującej się na osiedlu A i przedstawiającej przodownicę pracy – murarkę, zaproponował stworzenie jej kopii i osadzenie w przestrzeni Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Odsłonięcie pracy planowane jest na godzinę 14.00. Wówczas przed Galerią Strefart (ul. Fabryczna 2) odkuwana będzie artystyczna realizacja Łukasza Surowca. Twórca, kuratorzy oraz współpracujący z Muzeum Miejskim przedstawiciele Galerii porozmawiają o pracy ze zgromadzonymi dziennikarzami i widzami.

Czytaj więcej...

Profesjonalna ochrona zbiorów w instytucjach wystawienniczych

23 listopada w Muzeum Śląskim odbędzie się konferencja "Optymalizacja systemu bezpieczeństwa i ochrony zbiorów w muzeach" adresowana do pracowników instytucji wystawienniczych.

Muzea stają się obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającymi się instytucjami kultury. Swoją działalność opierają na ochronie szeroko pojętego dziedzictwa przy jednoczesnym aktywnym uczestnictwie w życiu kulturalnym społeczeństwa. Stale poszerzająca się oferta programowa, imprezy masowe czy zmiany wynikające z nowych technologii stawiają przed placówką trudne zadania w zakresie polityki bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

Reformacja i kontrreformacja na Śląsku Cieszyńskim

Wpływ ruchu reformacyjnego na kształt współczesnego Śląska jest znacznie donioślejszy, niż mogłoby się wydawać. Jutro, 7 listopada o godzinie 17:00, w Muzeum Śląskim o dziejach reformacji i kontrreformacji na Śląsku Cieszyńskim opowie Marcin Gabryś, kustosz Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie.

Wykład będzie poświęcony reformacji (XVI w.) i kontrreformacji (XVII w.) w jednym z księstw Górnego Śląska – w księstwie cieszyńskim z uwzględnieniem bielskiego państwa stanowego. Przedstawione zostaną przyczyny wprowadzenia reformacji, jej przenikanie na ziemię cieszyńską i oficjalne wprowadzenie przez księcia Wacława III Adama, a w dalszej części jej rozwój, przemiany oraz wpływ na losy księstwa. Zostanie również zobrazowana sytuacja związana z objęciem władzy przez kolejnego księcia, Adama Wacława, i jego konwersją na katolicyzm w 1609 r., a z tym początek kontrreformacji, jej przyczyny i przebieg w księstwie oraz bielskim państwie stanowym.

Czytaj więcej...

O konfliktach religijnych i ich obliczu we współczesnej kulturze

"Pokłosie reformacji" to seria spotkań z ekspertami z zakresu teatru, sztuki, literatury, z artystami oraz krytykami teatralnymi i badaczami kultury. Organizatorem jest Muzeum Śląskie. W odniesieniu zarówno do wydarzeń historycznych, jak i różnych przekazów literackich czy filmowych, w trakcie spotkań postawione zostaną pytania o to, jaki obraz minionych konfliktów religijno-politycznych przetrwał do naszych czasów. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 27 października o godzinie 17.00.

W trakcie spotkań rozmowa dotyczyć będzie mechanizmów władzy oraz różnych strategii prezentowania historii w dramacie i teatrze. Podjęta zostanie dyskusja o formie współczesnego dramatu historycznego, a także o wizerunkach władców stworzonych w kolejnych przekazach literackich.

Czytaj więcej...

Widzenie siebie

Widzenie-siebiePrzez dwa dni, 16 i 17 listopada 2017, w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbywać się będzie II Ogólnopolska Fotograficzna Konferencja Naukowa "Widzenie siebie".

Tytuł konferencji nawiązuje do rozważań Nicholasa Mirzoeffa zawartych w książce "Jak zobaczyć świat", zwłaszcza tych dotyczących zjawiska selfie – jako najbardziej demokratycznego wcielenia autoportretu (Selfie jest połączeniem wyobrażenia o sobie, autoportretem artysty jako bohatera i obrazu technicznego właściwego sztuce nowoczesnej – połączeniem pełniącym funkcję cyfrowego performansu. Zmusza nas do przemyślenia na nowo historii kultury wizualnej jako historii autoportretu – pisze Nicholas Mirzoeff w "Jak zobaczyć świat").

Celem konferencji jest wymiana wiedzy i poglądów na tematy dotyczące tytułowego zagadnienia "widzenia siebie", szczególnie w kontekście fotografii współczesnej. Ważny element kolegium stanowi również integracja środowiska fotograficznego, która może zaowocować wspólnymi inicjatywami naukowymi. Jednymi z najbardziej istotnych założeń sesji są zarówno popularyzacja fotografii w kręgach akademickich wpływająca na rozwój dziedziny, jak również możliwość polemiki pomiędzy ekspertami, młodymi badaczami oraz uczestnikami nie związanymi ze środowiskiem akademickim, a zainteresowanymi tematem konferencji. Interesująca w kontekście tego wydarzenia będzie również prezentacja prowadzonych w Polsce badań na temat fotografii – poziomu ich zaawansowania, wykorzystywanych źródeł, uznanych standardów badawczych, zgłębienia szczegółowych zagadnień. Spotkanie będzie miało charakter naukowy i interdyscyplinarny.

Czytaj więcej...

Spotkania z archeologią

spotkania-z-archeologiaMuzeum Śląskie informuje o cyklu wykładów poświęconych archeologii, które poprowadzą badacze oraz naukowcy. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 26 października w siedzibie Muzeum przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Piotra Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN opowie o zabytkach znajdowanych na stanowiskach archeologicznych z okresu ostatniego zlodowacenia. Są to przede wszystkim wyroby krzemienne, które pozwalają badać aktywność grup paleolitycznych łowców oraz kontakty między nimi. Towarzyszące wyrobom krzemiennym szczątki fauny plejstoceńskiej dają możliwość stwierdzenia, na jakie zwierzęta polowano, są także ważnym źródłem do badań nad rekonstrukcją ówczesnego środowiska przyrodniczego. Październikowy wykład przybliży efekty prac naukowców zajmujących się tym okresem dziejów.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.