PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Szmaragdowa kraina" – finisaż

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Wystawy

szmaragdowa krainaW Muzeum Zagłębia w Będzinie dobiega końca wystawa malarstwa i pasteli Katarzyny Kani. Finisaż wystawy "Szmaragdowa kraina" odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

Jak na razie będzie to ostatnia okazja zobaczenia w Będzinie prac artystki, która poprzez swoją twórczość pragnie przekazać piękno świata wyobraźni, magii, duchowości i marzeń o wiecznym życiu. Kania tworzy w różnych technikach – czerpie inspiracje z mitologii, baśni, podań i świata fantastyki.

Czytaj więcej...

Szpital Śląski w akwarelach

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Wystawy

Szpital Slaski w Cieszynie 3W bieżącym miesiącu w Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto... wystawę, której motywem przewodnim stała się cieszyńska placówka medyczna. W swojej 125-letniej historii Szpital i jego zabytkowe obiekty były wielokrotnie fotografowane, ale po raz pierwszy przedstawione zostały w formie akwareli.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Zmiennej. Jest to inicjatywa szpitala, który co miesiąc zaprasza do prezentacji swoich prac artystów z terenu Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej prezentowane były już m.in. wystawy obrazów Jana Gluzy, zdjęcia Sebastiana Bastko Żebrowskiego, płaskorzeźby Grzegorza Niedoby, a także prace rysunkowe dzieci wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Czytaj więcej...

Sztuka dla lepszego życia

Tychy sztukadlalepszegozyciaRealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach projekt Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia zbliża się ku końcowi. 21 listopada 2017 odbędzie się podsumowująca działanie debata z udziałem kuratorów i twórców. Wcześniej, tego samego dnia, nastąpi odsłonięcie kolejnej z przygotowanych w mieście prac – tym razem będzie to pomnik autorstwa Łukasza Surowca. Twórca, nawiązując do rzeźby znajdującej się na osiedlu A i przedstawiającej przodownicę pracy – murarkę, zaproponował stworzenie jej kopii i osadzenie w przestrzeni Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Odsłonięcie pracy planowane jest na godzinę 14.00. Wówczas przed Galerią Strefart (ul. Fabryczna 2) odkuwana będzie artystyczna realizacja Łukasza Surowca. Twórca, kuratorzy oraz współpracujący z Muzeum Miejskim przedstawiciele Galerii porozmawiają o pracy ze zgromadzonymi dziennikarzami i widzami.

Czytaj więcej...

Białe kłamstwo

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Wystawy

biae kamtwoOd 25 listopada do 5 stycznia przyszłego roku w bytomskim Centrum Sztuki Wystawienniczej Kronika czynna będzie wystawa "Białe kłamstwo".

Tytułowe sformułowanie "białe kłamstwo" można wytłumaczyć jako świadome mówienie "nieprawdy" (będącej w niezgodzie z własnym przekonaniem) bez podania intencji okłamywanemu, mające okłamywanego wprowadzić w błąd, ale nie wyrządzić mu krzywdy ani mu zaszkodzić, lecz często nawet pomóc (w przekonaniu kłamiącego). To kłamstwo, które mówimy innym ludziom, żeby poczuli się lepiej. To drobne, niewinne oszustwa, półprawdy, które nie mają na celu przyniesienia szkody drugiej osobie, ale czy "ubierane" w czyste kolory uwolnią nas od wyrzutów sumienia? Kłamstwo kojarzy się jednoznacznie źle. Nikt nie chce być okłamywany, nikt nie chce kłamać. Tylko czy to, że nie chcemy być oszukiwani oznacza, że rzeczywiście chcemy słyszeć prawdę? Z czym wiąże się mówienie prawdy i tylko prawdy? Z jakimi kosztami - emocjonalnymi, społecznymi, wizerunkowymi, moralnymi? Pewien średniowieczny rabin Raszi uważał, że istnieje coś takiego jak nadmiar uczciwości, a całkowita szczerość zagraża mirowi domowemu. Białe kłamstwa – przemilczenia, niedomówienia, są dowodem na to, że pewien poziom nieuczciwości w społeczeństwie jest potrzebny.

Czytaj więcej...

Profesjonalna ochrona zbiorów w instytucjach wystawienniczych

23 listopada w Muzeum Śląskim odbędzie się konferencja "Optymalizacja systemu bezpieczeństwa i ochrony zbiorów w muzeach" adresowana do pracowników instytucji wystawienniczych.

Muzea stają się obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającymi się instytucjami kultury. Swoją działalność opierają na ochronie szeroko pojętego dziedzictwa przy jednoczesnym aktywnym uczestnictwie w życiu kulturalnym społeczeństwa. Stale poszerzająca się oferta programowa, imprezy masowe czy zmiany wynikające z nowych technologii stawiają przed placówką trudne zadania w zakresie polityki bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.