PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Nie odchodź ode mnie..." – recital Krystyny Nowińskiej

 • Dodano:
 • Autor: rch
 • Kategoria: Koncerty

Krystyna NowińskaW dwudziestoleciu międzywojennym powstało mnóstwo znakomitych szlagierów, które w wykonaniu gwiazd popularnych wówczas kabaretów przeszły do historii polskiej piosenki. Kilka z nich, m.in. znane i lubiane do dziś "Tango andrusowskie", "Nasza jest noc", "Rebekę" czy "Na pierwszy znak" – z tekstami takich znakomitości jak Marian Hemar, Julian Tuwim, Andrzej Włast – usłyszymy w interpretacji aktorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, Krystyny Nowińskiej. Zaśpiewa o miłości i jej różnych odcieniach; będzie trochę lirycznie, trochę dramatycznie, ale również zabawnie.

Program poprowadzi Marek Dindorf, a przy fortepianie zasiądzie Dorota Dakszewicz.

Czytaj więcej...

SnowFest 2018

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

SF18 1Wiley, Sub Focus, Digitalism to pierwszi ogłoszeni wykonawcy, którzy wystąpią podczas piątej edycji festiwalu SnowFest. Do składu dołączają także Dwa Sławy oraz Holak. Wydarzenie odbędzie się 9-10 lutego w Szczyrku.

Gwiazdami SnowFestu 2018 będą: ojciec chrzestny grime'u – Wiley, jeden z najciekawszych graczy na scenie drum'n'bass – Sub Focus, weterani electro house'u z Niemiec – Digitalism, a także reprezentanci polskiego hip-hopu – Holak i Dwa Sławy.

Czytaj więcej...

Pusz – Pąki białych róż

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

jazziokolice puszW 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w Teatrze Małym w Tychach muzycy młodego pokolenia upamiętnią Dzień Niepodległości według własnego pomysłu, odbiegającego od tradycyjnego jego przeżywania. Zrezygnują z defilad, podniosłych przemówień na rzecz współczesnego, refleksyjnego przeżywania tego święta.

O godzinie 19:00 na scenie tyskiego Teatru rozpocznie się koncert, w trakcie którego w nowych aranżacjach usłyszymy piosenki patriotyczne i ludowe z dawnych lat. Pomysłodawcą i autorem projektu PUSZ – Pąki białych róż jest Paweł Osicki.

Organizatorzy zaznaczają, że teksty niektórych utworów zostały skrócone, aby wyraźnie podkreślić to, co w nich ponadczasowe i co buduje ich współczesną narrację. Wtórować ma temu muzyka: wieloplanowa, oscylująca między alternatywą, elektroniką, jazzem, hip-hopem czy muzyką pop.

Czytaj więcej...

Hungarian National Folk Ballet w Polsce

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

hungarian-sosnowiecJuż wkrótce Polacy będą mieli okazję zobaczyć występy artystów prosto znad Dunaju. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy odbędzie trasę po 5 miastach. W jego repertuarze znajdzie się nie tylko tradycyjna muzyka madziarska, ale też żydowska i góralska. Występy odbędą się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy (Hungarian National Folk Ballet) powstał w 1951 roku. Jego celem było zbieranie i upowszechnianie autentycznej muzyki ludowej oraz zachowanie węgierskich tańców oraz strojów. Zyskał ogromną popularność, a jego artyści występowali łącznie w ponad 50 krajach dla aż 8 milionów osób! Każdego roku w swojej siedzibie w Budapeszcie prezentują się publiczności około 120 razy.

Muzyka ludowa ponownie zyskała popularność na początku lat 70. Profesjonalne zespoły zaczęły włączać do swojego repertuaru motywy ludowe i odwzorowywać tradycyjne tańce. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wprowadził własną interpretację folkloru i zaczął łączyć go z elementami tańca współczesnego. W ten sposób w sztukę ukazującą historyczne aspekty życia wplótł współczesne treści i przesłania.

Czytaj więcej...

Ragnar Ólaffson na Śląsku

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

Ragnar ÓlafssonRagnar Ólafsson, islandzki muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor, w ostatniej dekadzie bieżącego miesiąca przyleci do Polski na krótką solową trasę koncertową, w trakcie której promować będzie swój debiutancki album "Urges". Wystąpi w siedmiu miastach Polski, na Górnym Śląsku w Chorzowie (27 października).

Ólafsson jest członkiem-założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów. Grał bardzo różnorodne gatunki – od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal.

Najbardziej znaną z jego grup jest Árstíðir – kapela, z którą wydał cztery albumy studyjne i z którą koncertował w ponad 30 krajach.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.