PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sulamita Ślubowska i Maciej Słapiński – Interwencje 2017

 • Dodano:
 • Autor: IPiUM
 • Kategoria: Muzyka

2017-11 slapinski maciej2017-11 Sulamita ŚlubowskaPo jutrzejszym recitalu fortepianowym Adama Goździewskiego, jeszcze w tym miesiącu w ramach Interwencji 2017, w Sali Kameralnej NOSPR-u (29 listopada) wystąpi skrzypaczka Sulamita Ślubowska oraz pianista Maciej Słapiński.

Sulamita Ślubowska i Maciej Słapiński kształcą się jeszcze w Akademii Muzycznej Szymanowskiego w Katowicach. Do kariery wprawdzie jeszcze długa, pełna wyrzeczeń droga, ale i tak już teraz mogą mieć powody do zadowolenia.

Czytaj więcej...

MagDuś Duo

 • Dodano:
 • Autor: IPiUM
 • Kategoria: Muzyka

2017-11 aktualność 6 MagDuśInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zapowiada drugi koncert w ramach trwającej u gospodarzy rezydencji artystycznej zespołów. Jeszcze w tym miesiącu, 26 listopada o 18-tej, w Auli Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej wystąpią Magdalena i Bartłomiej Duś, znani również jako MagDuś Duo.

Tym razem MagDuś Duo utworzy trio z klarnecistą Arkadiuszem Adamskim. Koncert wypełnią arcydzieła kameralistyki, które zabrzmią w nietypowej kolorystyce dzięki saksofonowo-klarnetowo-fortepianowym transkrypcjom. Dlaczego nietypowej? Bowiem Trio B-dur op. 11 Beethovena oryginalnie zostało napisane na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Z kolei Trio a-moll op.114 Brahmsa kompozytor przeznaczył pierwotnie na klarnet, wiolonczelę i fortepian. A pochodząca z 1919 roku Suita z "Historii żołnierza" Igora Strawińskiego pomyślana została na skrzypce, klarnet i fortepian.

Czytaj więcej...

Święta i Dziadek do orzechów

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Muzyka

dziadek do orzechow fot. D.YUSUPOVGrudzień, zbliżające się Święta Bożego Narodzenia – "Dziadka do orzechów" Czajkowskiego nie może więc zabraknąć! Okazji do jego obejrzenia będzie na pewno niemało, jedną z nich będzie retransmisja spektaklu Teatru Wielkiego z Moskwy w Kinoteatrze Rialto. Rozpocznie się o godzinie 17-tej w niedzielę, 17 grudnia.

Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Dziś spektakl ten jest kierowany głównie dla młodszych widzów, ale nie zmienia to faktu, że nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego.

Czytaj więcej...

Interwencje 2017

 • Dodano:
 • Autor: Portal Katowicki
 • Kategoria: Muzyka

InterwencjeRecital fortepianowy Adama Goździewskiego w Muzeum Archidiecezjalnym będzie kolejną katowicką prezentacją laureata Estrady Młodych w Słupsku.

Podobnie jak Martynie Kułakowskiej, której gry mogliśmy słuchać w październikowej części Festiwalu Młodych, jury konkursowe pod przewodnictwem dyrektora artystycznego konkursu Jana Popisa przyznało Adamowi Goździewskiemu nagrodę Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia". W tym roku pianista (oprócz wyróżnienia otrzymanego w Słupsku) został także laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy. We wcześniejszych latach odnosił sukcesy zostając laureatem konkursów pianistycznych w Polsce, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech, w Słowenii, Estonii (Narva, Grand Prix, EMCY Prize, 2 nagrody specjalne, 2014) i Macedonii (Ohrid, Grand Prix i Złoty Medal, 2014).

Czytaj więcej...

Medytacje na flet i organy

 • Dodano:
 • Autor: IPiUM
 • Kategoria: Muzyka

MedytacjeTegoroczne wspólne koncerty polskich artystów – Romana Peruckiego oraz Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza – mają związek z kolejną odsłoną programu Zamówienia Kompozytorskie. Pojutrze w Katowicach (o godzinie 17:30 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP) usłyszymy nowe dzieła polskich twórców – Stanisława Bromboszcza i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Stanisław Bromboszcz właśnie w Katowicach studiował kompozycję pod kierunkiem Eugeniusza Knapika, by następnie zdobywać nowe doświadczenia w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart u Caspara Johannesa Waltera. Obecnie jako pedagog związany jest z katowicką Akademią Muzyczną. Jego "Muzyka na dwa flety i organy" po raz pierwszy została wykonana w Archikatedrze w Gdańsku-Oliwie w sierpniu tego roku.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.