PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wielkie chwile małej ulicy

RIKRegionalny Instytut Kultury w Katowicach rozpoczyna działalność w nowej siedzibie – przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach. W następny weekend, 13 i 14 października, odbędzie się Festiwal Otwarcia, w ramach którego zaplanowano koncerty orkiestr dętych, potańcówkę w rytmach folkowych, wystawę, spotkania autorskie, wykłady, a także grę miejską.

Budynek przy ul. Teatralnej 4, w którym niegdyś mieściła się siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez kilka lat stał opustoszały. Teraz, dzięki obecności instytucji, gmach ma szansę zyskać nowe życie. Regionalny Instytut Kultury realizuje działania badawcze, szkoleniowe i animacyjne. Od lat popularyzuje i promuje dziedzictwo kulturowe, tworzy sieci współpracy podmiotów sektora kultury oraz oferuje wsparcie w realizacji działań kulturalnych. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach angażuje się również we współorganizację wydarzeń artystycznych i edukacyjnych.

W związku z inauguracją działalności Instytutu planowany jest Festiwalu Otwarcia. W piątrek, 13 października, przy ul. Teatralnej 4 będzie można posłuchać o etnograficznej działalności Instytutu i zobaczyć jej efekty. Zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna ilustrująca obrzędowość doroczną w województwie śląskim, a także najnowsze wydawnictwo Instytutu Gont – publikację, która powstała dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Badacze współpracujący z Instytutem opowiedzą także o doświadczeniach związanych z realizowanymi w ostatnich latach projektami etnograficznymi.

Na godzinę 17.00 zaplanowano "koncert bez nadęcia" czyli występy orkiestr dętych na ul. Teatralnej. Będzie można wysłuchać zespołu Tsigunz Fanfara Avantura i Orkiestry Dętej Katowice. Autorem koncepcji koncertu jest Michał Fetler. Wieczór zakończy potańcówka w starym stylu połączona z warsztatami. Do tańca zagrają Kapela Bałamutki oraz Rube Świnÿe.

gramiejska fot. A. GoniewiczDzień później Instytut zaprosi do wspólnej zabawy nieco młodszych odbiorców. Między 11.00 a 13.00 na ulicy Teatralnej odbędzie się gra miejska pod nazwą Kryminalna Teatralna – jej uczestnicy będą mieli za zadanie rozwiązać zagadkę tajemniczego zaginięcia Louisa Diebla, czyli pierwszego katowickiego burmistrza. Przez cały dzień odbywać się będą także warsztaty "Era Gutenberga", w czasie których najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w roli drukarza czy zecera. O 15.00 redakcja kwartalnika Fabryka Silesia opowie o nowym numerze wydawnictwa, które tym razem poświęcono edukacji kulturalnej. Odbędzie się także premiera najnowszego wydawnictwa Instytutu – Regionalnego Informatora Kulturalnego. Finałem Festiwalu Otwarcia będzie spotkanie ze Szczepanem Twardochem połączone z promocją najnowszej publikacji autora pt. Ballada o pewnej panience.

Udział we wszystkich zaplanowanych przez Instytut wydarzeniach jest bezpłatny. Chętni do udziału w grze miejskiej powinni zapisać się wcześniej wysyłając e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonując pod numer 32-201-77-78.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.