PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Ostatnie dni Festiwalu Ars Cameralis 2017

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Rozmaitości

michelle gurevich aug2016 fot. Lisa BregneagerArscameralisowy listopad powoli dobiega końca. Za nami m.in. koncerty Laury Veirs, Julianny Barwick, Stefana Wesołowskiego, Garetha Dicksona czy Julii i Nieprzyjemnych, jak i spotkania z Patrickiem deWittem czy Oksaną Zabużko.

Jeszcze dzisiaj (21 listopada, godzina 19.00) w Kinie Kosmos projekcja "Misia" – kultowego filmu Stanisława Barei. Seans odbędzie się w ramach przeglądu "Filmowi szaleńcy, marzyciele czy rewolucjoniści", którego ideą jest przywołanie z historii kinematografii postaci mających odwagę wymykać się normom codzienności. Słomiana kukła fruwająca nad szarą Warszawą lat osiemdziesiątych domknie swoistą trylogię postaci Bustera Keatona i Pippi Langstrumpf, które prezentowane były wcześniej.

Czytaj więcej...

Ars Cameralis 2017 – tydzień trzeci

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Rozmaitości

Pippi LangstrumpPo niemal dwóch tygodniach wydarzeń Festiwalu Ars Cameralis, przed nami tydzień z koncertami Laury Veirs, Julii i Nieprzyjemnych, spotkaniami z pisarzami i wystawą "Manewry sportowe".

Wystartował przegląd filmowy "Filmowi marzyciele, szaleńcy czy rewolucjoniści?", prezentujący legendarnych bohaterów, którzy mieli odwagę przeciwstawić się codzienności. W programie znalazły się m.in. filmy Bustera Keatona (z muzyką na żywo w wykonaniu Bartka Pieszki Rialto) czy "Pippi Langstrumpf" w reżyserii O. Hellboma, któremu będzie towarzyszyć dyskusja dwoje znawców tej postaci: Sylwii Chutnik i Jacka Podsiadły (15 listopada, godzina 19.00, Kino Kosmos).

Czytaj więcej...

Muzeum Śląskie z dwoma nagrodami w konkursie Muzeum Widzialne

Identyfikacja wizualna wystawy "Nie jestem już psem" oraz grafika strony internetowej muzeumslaskie.pl zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Widzialne organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Muzeum Widzialne to przegląd identyfikacji wizualnych muzeów i działań muzealnych mający pokazać, jak instytucje muzealne wykorzystują język graficzny do budowania swojego wizerunku. Co dwa lata przyznawane są nagrody w czterech kategoriach: identyfikacja muzeum, identyfikacja wystaw czasowych, wydawnictwa książkowe lub multimedialne, grafika strony internetowej.

Czytaj więcej...

Nagrody im. Karola Miarki wręczone

Miarka 2017.2Miarka 2017.1Dzisiaj w Bibliotece Śląskiej odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Karola Miarki. Laureatami Nagrody są osoby upowszechniające kulturę i naukę, które w swojej pracy i twórczości nawiązują do idei wcielanych w życie przez patrona i wnoszą trwałe humanistyczne wartości do kultury regionalnej i narodowej. Wyróżnienie wręczane jest od 1983 roku w październiku – w rocznicę urodzin Karola Miarki, a przyznawane jest przez marszałków województw opolskiego i śląskiego. W gronie dotychczasowych laureatów znajdują się m.in.: Wilhelm Szewczyk, Stanisław Hadyna, Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar.

Czytaj więcej...

Wielkie chwile małej ulicy

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Rozmaitości

RIKRegionalny Instytut Kultury w Katowicach rozpoczyna działalność w nowej siedzibie – przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach. W następny weekend, 13 i 14 października, odbędzie się Festiwal Otwarcia, w ramach którego zaplanowano koncerty orkiestr dętych, potańcówkę w rytmach folkowych, wystawę, spotkania autorskie, wykłady, a także grę miejską.

Budynek przy ul. Teatralnej 4, w którym niegdyś mieściła się siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez kilka lat stał opustoszały. Teraz, dzięki obecności instytucji, gmach ma szansę zyskać nowe życie. Regionalny Instytut Kultury realizuje działania badawcze, szkoleniowe i animacyjne. Od lat popularyzuje i promuje dziedzictwo kulturowe, tworzy sieci współpracy podmiotów sektora kultury oraz oferuje wsparcie w realizacji działań kulturalnych. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach angażuje się również we współorganizację wydarzeń artystycznych i edukacyjnych.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.