PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zielony byfyj Sabiny Waszut

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Zielony byfyj okładkaZ początkiem listopada na półki księgarskie trafi "Zielony byfyj", najnowsza powieść Sabiny Waszut, laureatki nagrody literackiej Pióro. Książka jest finałem sagi o wielopokoleniowej śląskiej rodzinie, której losy śledzimy od lat trzydziestych XX wieku po dzień dzisiejszy. Premiera 8 listopada.

Zielony byfyj – kuchenny kredens Zosi Zaleskiej, stoi teraz w nowym mieszkaniu rodziny. Wiatr przegnał już wspomnienia o zimnej izbie w ponurej suterynie. Nastają nowe czasy, w których chleb na stole pozwala uwierzyć, że można żyć normalnie. Naznaczeni cierpieniem i wojną ludzie pragną wreszcie doświadczyć szczęścia. Dla jednych oznacza ono wychowywanie dzieci, dla innych, budowę nowego, doskonałego systemu, w którym zabraknie miejsca na indywidualizmy. Tymczasem historia zatacza koło, aby ponownie spleść losy rodziny Trauterów-Zaleskich. Nikt już nie cierpi głodu, ale strach o życie nadal towarzyszy Zosi i Władkowi. Kto z rodziny wytrzyma tutaj, a kto uzna, że prawdziwe życie jest gdzie indziej?

Czytaj więcej...

"Magiczne Drzewo" – spotkanie autorskie z Andrzejem Maleszką

20171104 Maleszka"Magiczne drzewo", jedna z najpopularniejszych polskich serii książek dla dzieci, wzbogaciła się o kolejny tom. Spotkanie z autorem cyklu Andrzejem Maleszką, organizowane w związku z premierą "Magicznego drzewa. Tom 9. Berło", odbędzie się 4 listopada w salonie Empik Silesia w Katowicach. Wydarzenie będzie dla młodych czytelników okazją do podróży przez świat postaci i przygód z książek Maleszki.

Bohaterowie serii: Kuki, Gabi i Blubek mają za sobą pasjonujące i pouczające przygody, m.in. z sankami zachowującymi się jak pies i butami spełniającymi marzenia. Tym razem muszą zmierzyć się z groźnymi przestępcami oraz stworzonym przez nich robotem, który ma pozbawić świat elektryczności. Katowickie spotkanie z twórcą "Magicznego drzewa" będzie okazją, by dowiedzieć się, jak powstają książki i filmy z cyklu. Uczestnicy posłuchają także opowieści autora o najnowszym tomie, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach skradzione zostaje berło dające władzę nad ludźmi i przedmiotami, a razem z nim znikają przyjaciele bohaterów – Idalia oraz Alik.

Czytaj więcej...

Krwawa Belle Époque

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Najdłuższa noc okladka frontKraków przełomu wieków, makabryczne zbrodnie, seryjny morderca, początki kryminalistyki, tajemnicza symbolika – takie jest mroczne i niepokojące oblicze pięknej epoki. "Najdłuższa noc" Marka Bukowskiego oraz Macieja Dancewicza, autorów scenariusza serialu "Belle Époque", od dzisiaj dostępna jest w księgarniach. A już 1 marca o godzinie 18:00 w Empiku Silesia City Center odbędzie się spotkanie czytelników z autorami książki.

Kraków, grudzień 1904 r. Na Plantach zostaje znalezione brutalnie okaleczone ciało kobiety. Przy ofierze nie ma żadnych dokumentów ani rzeczy osobistych, więc zidentyfikowanie ofiary jest niemożliwe. Trzy miesiące później dochodzi do kolejnej zdrobni. Czyżby miasto terroryzował seryjny morderca? Kraków paraliżuje strach. Miasto huczy od plotek. Mordercę należy znaleźć, zanim popełni kolejną zbrodnię.

Czytaj więcej...

Zanim będzie za późno

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Katowice KinCzy wszystkich zbrodniarzy udaje się złapać? Czy wszystkie sprawy da się wyjaśnić? Brutalną prawdę o sukcesach, ale także porażkach w pracy policjantów postanowił odsłonić w książce dziennikarz Tomasz Kin. Z okazji premiery "Bez przedawnienia" (Ringier Axel Springer Polska) autor spotka się z czytelnikami 17 marca w salonie Empik Silesia w Katowicach.

Zbrodnie doskonałe nie istnieją. Nie istnieją także doskonałe metody na ich rozwiązanie. Praca policjantów z Archiwum X to nie tylko spektakularne sukcesy, ale też porażki. Tomasz Kin w swoim reportażu przedstawia funkcjonowanie Wydziału Spraw Otwartych i Niewyjaśnionych, który stanowi ostatnią szansę na ujęcie sprawców, zanim przestępstwo się przedawni. Kryminalna treść zdradza najgłośniejsze zbrodnie wykryte po wielu latach. Autor m.in. na przykładzie morderstwa recepcjonistki w Jaśle, gdy mimo dowodów nie udało się zatrzymać przestępcy, pokazuje, że system nie zawsze działa. Wieloletnie doświadczenie dziennikarza pozwoliło na skrupulatne oraz wiarygodne zebranie dokumentacji do kilkunastu okrutnych zbrodni.

Czytaj więcej...

Nowa powieść byłego szpiega

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Empik Katowice VincentSeverski fotoOdznaczony Legią Zasługi przez Baracka Obamę były oficer służb wywiadowczych – Vincent V. Severski – wraca z nową książką. "Niepokorni" (Czarna Owca) to zarówno zakończenie serii "Nielegalni", jak i jedna z najmroczniejszych oraz najbardziej wciągających powieści autora. Pisarz spotka się z czytelnikami 15 listopada w katowickim salonie Empik Silesia.

Vincent V. Severski zamyka popularną serię o Wydziale Q, niejednokrotnie porównywaną do słynnego Millenium. Po udanej operacji wywiezienia Michaiła Popowskiego z Rosji, Sara i Konrad wracają do Polski. Okazuje się, że podczas ich nieobecności Wydział Q został rozwiązany. Tymczasem nad Europą zawisa widmo politycznego kataklizmu – ktoś planuje na nowo zbudować hierarchię wpływów na świecie. Sara i Konrad świadomi zagrożenia dla Polski, nielegalnie zbierają Wydział Q do ostatniej akcji. Potyczka rozegra się poza prawem. I będzie wyjątkowo brutalna.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.